Єжи Конік: «Cьогодні я б не рекомендував жодній фірмі розпочинати бізнес в Україні»

13/04/2012 | | Прокоментуй!

Єжи Конік

Єжи Конік – польський бізнесмен, який уже більше двадцяти років веде успішно свої справи в Україні. Він також активно займається тут благодійною діяльністю. 16 квітня пройде чергова акція «Серце до серця». Про бізнес в нашій країні очима іноземця та національні проблеми його ведення дізнавався Іnterviewer.

___________________

- Що Вас привело у бізнес?
Дружина. Я жив на зарплатню вчителя, яка була такою ж, як і в Україні. Красти не вмів, навпаки, гроші, які заробляв у скаутингу, віддавав до організації. І дружина сказала: «Або йдеш працювати, або розлучаємося». І я почав працювати, створив перший, другий, третій бізнес. Спочатку мав декілька квіткових магазинів, потім почав займатись гуртовою торгівлею, пізніше експортом, створив компанію закордоном.

- Коли Ви приїхали в Україну й чому?
Приїхав у 1988 році.Так вийшло. Як сказано там на небі: «niezbadane są drogi Boga» (ред. –незбагненні шляхи Господні). Може, я десь згрішив дуже сильно в житті, тому Бог мене заслав в Україну, щоб я тут мучився. Будучи студентом сільськогосподарського технікуму, я жив у гуртожитку, де мешкало 30 хлопців і 70 дівчат. От і тепер спокутую свої гріхи.

- А чим Ви займались у Польщі до приїзду в Україну?
У мене була фірма. До 25 років я працював у скаутингу, був заступником начальника в Кракові. Пізніше 3 роки працював в управлінні дорожнього транспорту, а потім почав займатися бізнесом.

- З чого починався Ваш бізнес? Першим проектом була «Роксолана»?
Так, але ще перед «Роксоланою» я паралельно працював у кооперативі «Добрі послуги». З цього почався мій квітковий бізнес. Згодом я професійно зайнявся девелопментом бізнесу. Девелопер - це людина, яка будує. Я будував бізнеси, а коли вони починали нормально працювати, продавав їх, і так до сьогодні.

з бізнесу я завжди робив мерседес, а коли приходив новий власник, то прикручував колеса від жигулів

- Як Вам вдалося побудувати успіший бізнес в чужій країні?
Завжди так складалось, що бізнеси були успішними доти, поки я ними займався, а потім, коли я їх продавав, приходив новий господар і починав робити все по-своєму. Замість того, щоб дотримуватися тих принципів, які я створював, він вносив свої корективи. З бізнесу я завжди робив мерседес, а коли приходив новий власник, то прикручував колеса від жигулів, а їздити хотів, як на мерседесі. Всі мої бізнеси – чисті, майже стовідсотково. Я був одним з перших, хто обладнав свої фірми комп’ютерами. В Україні є проблема крадіжок у сфері бізнесу. Коли ти сам починаєш щось хімічити, то це робити починають і твої працівники. У результаті, те, що я мав би заробити, заробили інші.

- Як Ви подолали проблеми з рейдерством?
Актив, на який зазіхали рейдери, ми відбили й продали, але все було зроблено з поспіхом, тому можливо отримали ненайбажанішу ціну. Проте цей бізнес працює сьогодні. Кожен бізнес повинен мати хороший фундамент. Бізнес, на жаль, не одзразу приносить гроші: великий бізнес починає приносити гроші через 5-10 років, до цього - це постійні інвестиції.

великий бізнес починає приносити гроші через 5-10 років

- Чому Ви вирішили виготовляти презервативи в Україні?
«Перфект» - контрацепція для молоді, яка не витратить 20-30 гривень на презерватив.
Хороший презерватив в Україні повинен коштувати 10 гривень. Продукція має бути дешевою та якісною, і ми цього принципу дотримувалися. Тому конкуренти нас не любили, але що це за конкуренти?! Я в житті стараюсь не мати суперників, бо я найкращий. Вони мене вважали своїм конкурентом, а я їх - ні. Вони для мене були і є дрібними гравцями, це люди, які ніколи не створять світового бізнесу.

- Чому Ви припинили виробництво презервативів «Перфект»?
Через банк. Почалась дуже складана ситуація для виробників в Україні. Україна, на жаль, стає повністю не конкурентноспроможною. Ще 5 -10 років тому я б цього не сказав. Колись сюди на ринок я привів 20 фірм, але сьогодні я б не рекомендував жодній фірмі розпочинати бізнес в Україні.

- Як склалася така ситуація?
Вже 5 років як ситуація стала такою. Немає захисту інвестицій - це перше. Найголовніший чинник захисту бізнесу - це ефективне функціонування судової системи. Кожне рішення суду сьогодні можна купити. А я не люблю працювати в такому форматі і в таких рамках. Моя рекомендація – чекати, бо Україна, як так далі піде, то сама підріже собі горло.

1
- Чи були натяки на змінуситуації до 2007 року?
З 2000 до 2005 року було більш-менш нормально. Можна було жити, працювати, платити податки. Завжди отримують більше ті, котрі платять усі податки. Наприклад, нехай в тебе на фірмі працює 2000 людей, нехай в день кожен вкраде по 5 $, то ти матимеш збитку 10000 в день і 300 000 в місяць. Агробізнес взагалі важкий бізнес. У сільському господарстві не так, як на заводі. На заводі все можна прорахувати: сьогодні ти не продав – продаси за місяць, не за місяць - то за рік спустиш ціну й продаси. А з квітами не так… Та інформація, яку я отримував у школі, стала в пригоді для успішного ведення бізнесу. Завдяки цій інформації я був поза конкуренцією.

- Які зараз у Вас є бізнеси в Україні?
Є 3-4 бізнеси. Будуємо котеджі, проте я ним вже взагалі не займаюся - це дуже спокійний бізнес. Уже як 4 роки є фабрика регенерації шин для вантажних автомобілів.

планую. Проїхати на тракторі навколо світу.

- Чи плануєте якісь нові проекти?
Так, планую. Проїхати на тракторі навколо світу. Давно планував це, але якось не складалось. Коли зроблю десяту акцію «Серце до серця», то сідаю на трактор і їду. У мене вже є всі плани, вибрано фірму виробника тракторів, на якому поїду. Нас буде четверо. 2 роки - 5 континентів. Спокійно, не поспішаючи. Хтось переїхав 3 континенти на велосипеді. Також цікаво, але я не люблю крутити педалі.

- Що є запорукою ведення успішного бізнесу?
По-перше, бізнес має бути стабільним. По-друге, конкурентноспроможним. І по-третє, бізнес має випускати продукцію лише найкращої якості…. Наступне - кадри, які повинні бути добре підібрані. Я завжди обираю персонал за певними принципами. Люблю працювати з молодими людьми, особливо з красивими дівчатами, від яких можна завжди чекати цікавих ідей. Бо в бізнесі головний елемент – це розвиток, постійне генерування ідей. «Перфект» я не рекламував, але кожна молода людина знає, що це таке.
Не завжди папір найголовніше. Ти повинен мати слово і дотримуватися це слово.

- Чого не варто робити, щоб стати успішним бізнесменом?
Не варто бути гнидою. Коли ти зранку встаєш, дивишся в дзеркало, ти маєш хотіти дивится в це дзеркало. Хоча коли я зранку встаю і дивлюсь у дзеркало, радію, що взагалі живий. У бізнесі завжди потрібно виконувати те, що ти говориш. Ти повинен мати слово і дотримуватися це слово.
Не варто тягнути бізнес, коли ти в нього ввійшов і бачиш, що там нічого не буде, не варто його реанімувати. Потрібно вміти втрачати.

- Як Ви оцінюєте свої статки?
Хороший комбайн світової марки… Гроші - то не все. На жаль, в Україні багато людей зробили малі гроші, проте починають викручувати пальці (ред. - зображає загнуті пальці в стилі “новых русских”), вже і їсти важко, бо виделку нормально в руку не візьмеш(ред. -сміється ). Я вже пройшов усі стадії бізнесу. Завжди старався бути відкритим до людей. Знаю випадки, коли люди заробили копійку й будують офіси. Офіс – це не все. Є два проекти. Перший - союз польських підприємців, який я заснував 15 років тому, площа кімнати складає 15 метрів квадратних, працює троє людей. І цей проект об’єднує більшість бізнесів і поляків, які є в Україні. Другий - благодійна організація, яку створили три студентки. Цей фонд допомагає дітям по всій Україні. Недавно ми об’їхали 16 обласних центрів, зустрічалися з губернаторами. Всі хочуть працювати в цьому проекті. Фонд – аналог польського «Великого оркестру святкової допомоги». Ми були 3 тижні тому на закритті в Польщі, де зібрали 140 мільйонів гривень (в еквіваленті) за один день. А в Україні тільки 4-5млн. У нас буде сьома акція в цьому році. Наша роль у цій фундації - об’єднати всіх зацікавлених людей, і ми це зробили.

Random Posts

Залишити коментар